Naturgräsplaner
I Varberg finns det många idrottsplatser som har flera planer i naturgräs. Det finns också föreningsägda idrottsplatser.
Med anledning av coronaviruset covid-19
Regeringen har meddelat att kommunala idrottsanläggningar kan hålla öppna för alla åldersgrupper då dessa verksamheter regleras av begränsningsförordningen. Därför är Varbergs kommuns idrottsanläggningar öppna för alla åldersgrupper från och med 6 april.
I varje anläggning har vi skyltat upp med information om hur många personer som maximalt får vistas i anläggningen samtidigt. Det är av största vikt att maxantalet inte överstigs.
Omklädningsrum ska inte användas för omklädning. Byt om och duscha hemma. Det går dock bra att använda toaletterna i omklädningsrummen.
Det är viktigt att alla föreningar och privata gruppen som använder idrottsanläggningarna planerar så att pandemilagen och begränsningsförordningen följs. Alla grupper och enskilda som utövar idrott omfattas av Folkhälsomyndighetens föreskrifter och allmänna råd.
Företrädare för berörda föreningar kommer att få mer detaljerad information via anläggningsbokningen.
Förteckning naturgräsplaner
Varberg Energi Arena, Varberg (tidigare Påskbergsvallen)
Det finns även föreningsägda idrottsplatser som inte visas här.
Senast ändrad: