Sök

Upphandling och inköp

När Varbergs kommun köper varor, tjänster eller byggentreprenader måste vi följa lagen om offentlig upphandling, LOU.

På så sätt har alla leverantörer chans att kunna vara med och konkurrera om affärerna, ingen leverantör får behandlas sämre eller bättre än någon annan.

Lagen om offentlig upphandling - LOU

Lagen om offentlig upphandlinglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster är det regelverk som anger hur upphandling ska gå till i offentlig verksamhet. Kommunen får eller kan alltså inte välja om LOU ska användas eller inte, den måste alltid följas.

Upphandlingspolicy och tillämpningsanvisningar

Förutom de formella reglerna i LOU har Varbergs kommun en upphandlingspolicy och tillämpningsanvisningar. Detta för att säkerställa att varor och tjänster köps med rätt kvalitet, till lägsta kostnad och med minsta möjliga miljöpåverkan. Det innebär att kommunens upphandling långsiktigt ska medverka till en marknadssituation som präglas av uthållighet och väl fungerande konkurrens.

Ramavtal

För att inte behöva göra en upphandling varje gång man är i behov av en viss produkt, upphandlar ofta kommunen så kallade ramavtal med någon eller några leverantörer som gäller under en viss begränsad tid, oftast under två till fyra år. Blir ni en av våra ramavtalsleverantörer innebär det att ni arbetar långsiktigt med oss. Varor och tjänster för ungefär 400 miljoner kronor avropas via kommunens övergripande ramavtal och resterande upphandlas för sig.

Alla leverantörer med ramavtal läggs in i kommunens e-handelssystem. Det innebär att både beställningar och fakturor är elektroniskalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster samt att avtalstrohet gäller, det vill säga att kommunens beställare ska vända sig till ramavtalsleverantörer vid inköp.

ikon

Kontakta oss

Upphandlingsavdelningen

Upphandlingschef

Christine Källner
0340-885 52
christine.kallner@varberg.se

Upphandlare

Lena Holm
0340-881 41 lena.holm@varberg.se

Upphandlare

Robert Andersson

0340-69 70 93

070-855 70 93

robert.andersson1@varberg.se

Upphandlare

Lennart Lindman

0340-69 70 51

070-855 70 51

Lennart.lindman@varberg.se

Upphandlare

Annika Zikovic
0340-885 44

annika.zikovic@varberg.se

Upphandlare

Lena Kékesy
0340-69 71 92

lena.kekesy@varberg.se

Upphandlare

Ros-Marie Johansson
0340-885 67
ros-marie.johansson@varberg.se

Upphandlare

Camilla Nylén Leffler
0340-886 57
camilla.nylen.leffler@varberg.se

Systemadministratör

Dan Kihlström
0340-886 22
dan.kihlstrom@varberg.se

Systemadministratör

Cecilia Brag

0340-886 23

cecilia.brag@varberg.se

ikon

Självservice & blanketter