varningsikon

2018-05-22 16.24

Eldningsförbud i Varbergs kommun  

Från och med den 23 maj klockan 08:00 råder det eldningsförbud i Varbergs och Falkenbergs kommuner. Det varma vädret har gjort att det är mycket torrt i skog och mark och spridningsrisken vid en eventuell brand är stor. Eldningsförbudet gäller tillsvidare.

Läs mer

Sök

Kontaktinformation förvaltningar

Här finns kontaktuppgifter till Varberg direkt, samtliga förvaltningar och förvaltningschefer.

Varberg direkt:  0340-880 00
Besöksadress: Norra Vallgatan 14
E-post: varbergdirekt@varberg.se

Öppettider:
måndag-onsdag 08.00 - 17.00
torsdag 08.00 - 18.00
fredag 08.00 - 16.00

Kommunens officiella e-postadress:

E-post: ks@varberg.se

OBS!
Om du behöver komma i kontakt med övrig personal, var vänlig kontakta Varberg direkt.

Vänligen notera att förvaltningarna kan ha andra öppettider än Varberg direkt.

Barn- och utbildningsförvaltningen

Besöksadress: Norra Vallgatan 14
Telefon: 0340-880 00
E-post: bun@varberg.se

Förvaltningschef  för barn- och utbildningsförvaltningen

Elisabeth Svennerstål-Jonsson
Telefon:  0340-882 84
E-post: elisabeth.svennerstaljonsson@varberg.se

Hamn- och gatuförvaltningen

Besöksadress: Östra Långgatan 18
Telefon: 0340-880 00
Fax: 0340-69 70 35
E-post: hgn@varberg.se

Förvaltningschef för hamn- och gatuförvaltningen

Henrik Petzäll
Telefon: 0340-881 45
E-post: henrik.petzall@varberg.se

Kommunstyrelsens förvaltning

Besöksadress: Engelbrektsgatan 15
Telefon: 0340-881 04, 881 06, 881 07
Fax: 0340-67 64 52
E-post: ks@varberg.se

Kommundirektör

Carl Bartler
Telefon: 0340-881 02
E-post: carl.bartler@varberg.se

Ekonomikontor

Stefan Tengberg, ekonomidirektör
0340-883 93
E-post: stefan.tengberg@varberg.se

Kommunkansli

Henrik Lundahl, kanslichef
Telefon: 0340-881 14
E-post: henrik.lundahl@varberg.se

Näringslivs- och destinationskontoret

(Besöksadress: Västra Vallgatan 39)
Martin Andersson, näringslivsdirektör
070-810 44 46
E-post: martin.andersson@varberg.se

Personalkontor

Kristina Taremark, personaldirektör
Telefon: 0340-882 13,
E-post: kristina.taremark@varberg.se

Samhällsutvecklingskontor

Ulf Hofstedt, t f samhällsutvecklingsdirektör
Telefon: 0340-881 08
E-post: ulf.hofstedt@varberg.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Besöksadress: Norra Vallgatan 14
Telefon: 0340-880 00
Fax: 0340-69 70 45
E-post: kfn@varberg.se

Förvaltningschef för kultur- och fritidsförvaltningen

Christina Josefsson
Telefon: 0340-882 53
E-post: christina.josefsson@varberg.se

Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen

Besöksadress: Drottninggatan 17
Telefon: 0340-882 66
Fax: 0340-69 70 55
E-post: mhn@varberg.se

T.f. Förvaltningschef för miljö- och hälsoskyddsförvaltningen

Anders Bergh
Telefon: 0340-887 96
E-post: anders.bergh@varberg.se

Serviceförvaltningen

Besöksadress: Norra Vallgatan 14
Telefon: 0340-880 00
Fax: 0340-69 70 46
E-post: svn@varberg.se

T.f. Förvaltningschef för serviceförvaltningen

John Nilsson
Telefon: 0340-69 71 84
E-post: john.nilsson@varberg.se

Socialförvaltningen

Besöksadress: Norra Vallgatan 14 
Telefon: 0340-880 00
Fax: 0340-101 84
E-post: sn@varberg.se

Förvaltningschef för socialförvaltningen

Håkan Strömberg
Telefon: 0340-883 36
E-post: hakan.stromberg@varberg.se

Stadsbyggnadskontoret

Besöksadress: Östra Långgatan 14
Telefon: 0340-881 80
Fax: 0340-69 70 70
E-post: bn@varberg.se

T.f. Förvaltningschef för stadsbyggnadskontoret

Stefan Andersson
Telefon: 0340-882 65
E-post: stefan.andersson@varberg.se

ikon

Kontakta oss

Varberg direkt

0340-880 00

Öppettider:

måndag-onsdag 08.00-17.00
torsdag 08.00-18.00

fredag 08.00-16.00

ikon

Självservice & blanketter